Jak rychle napsat článek

psaní s mapováním

Vymyslet téma článku, které není jen šedý kámen na hromadě stejných šutrů, zvládneš i bez praxe a super nápadů. Stačí dobře znát své téma, brouzdat nápady v jeho okolí, vědět něco o fungování příběhů a pomoci si použitím jednoduchého nástroje.

Protože pokud dokážeš napsat smysluplnou větu, zvládneš i rychle stvořit článek.

Myšlenková mapa – pomocník nápadů

Použij myšlenkovou mapu. Je skvělým nástrojem pro vymýšlení a uspořádání budoucího článku, protože funguje jako rozhozená síť a náš mozek pracuje s nápady a myšlenkami velmi podobně. Tvoří myšlenky, ty pak spojuje v obrazy a obrazy zase automaticky mění v příběhy. Jinak to jednoduše neumíme a to je dobrá zpráva, protože toho můžeš krásně využít.

Pokud síť příběhů v hlavě podpoříš cílenou tvorbou myšlenkové mapy, můžeš vykouzlit zajímavý nápad.

ukazka mapy slov

Jak postupovat prakticky při psaní článku

Vytvoř si myšlenkovou mapu na jedno z tvých hlavních témat. Účinné pro hledání nápadu jsou alespoň tři vrstvy myšlenek, stejně jako je na obrázku výše. K prvnímu slovu přidej tři větve mapy, ke každé větvi opět napiš tři asociace a stejně pokračuj i ve třetím stupni. Tady teprve začneš hledat téma článku.

Struktura článku a témata

Linka budoucího článku už se ti vlastně vytvořila sama, stačí ji následovat. Vyber si téma z třetí vrstvy nápadů a sleduj jeho cestu pozpátku mapou. Pro lepší pochopení ti dám malý příklad, jak jsem si osnovu sepsala já.


mapa slov

Ve třetí vrstvě myšlenek jsem jako hlavní nápad článku vybrala ABECEDU a z ní vzniklo téma zvuku písmen. Vrátila jsem se mapou zpět ke slovu JMÉNA a rozvíjela téma článku v druhém bodě. Třetí slovo – POSTAVY – už se přiblížilo mému hlavnímu tématu. PŘÍBĚHEM jsem jako pointou celý nápad na článek uzavřela.

ABECEDA – Jak vnímáme tóny různých písmen.
JMÉNA – Ovlivňuje zvučnost jména vnímání postavy?

POSTAVY – Jak pojmenovat postavu v příběhu.
PŘÍBĚH – Důležitost postav v příběhu.


Díky myšlenkové mapě a práci s ní nevznikl prvoplánový článek, ale na zajímavá inovace téma zvuku slov.

Pokud stále hledáš inspiraci, můžeš nápady dál větvit a přidávat asociace do mapy. Důležité ovšem je znát správnou velikost tvého informačního jezírka. V malém jezírku dokážeš lehce udržet průzračnou vodu, ale čím je jezírko větší, je voda v něm kalnější. Čím víc informací nahustíš do jednoho článku, tím těžší je udržet čistotu jeho myšlenky a jasné sdělení.  

Nezapomeň, že sebemenší sdělení je vždy vyprávěním příběhu.  

1 názor na “Jak rychle napsat článek”

Diskuse uzavřena.

Přejít nahoru